Peygamberimizin Hayatı

sevgilievladim.org (SEVEV) kitap tanıtım sayfası Peygamberimizin Hayatı Salih SURUÇ Allah'ın Elçisi kitabı tanıtım yazısı
sevgilievladim.org (SEVEV) kitap tanıtım sayfası Peygamberimizin Hayatı Salih SURUÇ Allah'ın Elçisi kitabı tanıtım yazısı

salih SURUÇ biyografiYazar: Salih SURUÇ

Peygamberler şehri Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesi, Kuskunlu Köyü’nde doğdu (1953). İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nü bitirdi (1976). Dergi, yayınevi ve gazetelerde editörlük, Kültür-Sanat ve Edebiyat sayfa koordinatörlüğü yaptı. Çerkezköy Merkez Vaizliği, Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Milli Kütüphane’de Daire Başkanlığı ve Duşanbe Kültür ve Turizm Müşavirliği görevlerinde bulundu. Peygamberimizin hayatına ilişkin çalışmasıyla 1988’de Pakistan’da “Siyer” dünya birincilik ödülünü aldı.

Genel Özellikler

  • TİMAŞ Yayınevi
  • Siyer türü
  • 2 Cilt bir arada
  • 10+ Yaş grubu
  • Ciltli kapak
  • 800 Sayfa
  • A5 (15 x 21 cm) boyutunda
  • Resimsiz

Kitap Hakkında

“Allah’ın Elçisi Hz. Muhammed’in (S.A.V.) Hayatı” Mekke Dönemi ve Medine Dönemi olmak üzere iki cilt bir arada basılmış.

Bu kitap aslında, yine Salih SURUÇ beyefendiye ait ve ilk baskısı 1981 yılında yapılan, Mekke ve Medine Devri olarak iki ciltlik “Kainatın Efendisi Peygamberimizin Hayatı” isimli eserin sadeleştirilmiş bir versiyonu. 1988 yılında Pakistan’da yazarına “Siyer Dünya Birinciliği” ödülünü kazandırmış olan “Kainatın Efendisi Peygamberimizin Hayatı” halen raflardaki yerini korumaktadır.

“Allah’ın Elçisi Hz. Muhammed (S.A.V.)” kitabını, yine Salih SURUÇ beyefendinin Peygamberimizin (S.A.V.) hayatını anlatan “Kalbimin Efendisi” isimli 3 kitaplık eserinden sonra, ortaokul 1./2. sınıftan itibaren okunmasını tavsiye ediyoruz.

“Allah’ın Elçisi Hz. Muhammed (S.A.V.)”, hacminden anlaşılacağı üzere, Peygamberimizin (S.A.V.) hayatını anlatan tanıtımını yaptığımız 4 kitap içerisinde en kapsamlı olanı. “Kalbimin Efendisi” kitabında ortaya çıkmaya başlayan duygu yüklü anlatım bu kitapta çok daha fazlasıyla kendini hissettiriyor. Daha fazla ayrıntı, daha fazla Kuran ayeti, hadis ve anekdotla zenginleştirilmiş son derece akıcı bir anlatım. Yine “Kalbimin Efendisi”nde kendini gösteren kahramanların hikayeleri bu kitapta daha da belirginleşiyor.

Bir roman akıcılığındaki bu kitabı çocuklarımızın bir kez okumaya başlayınca bitirmeden ellerinden bırakamayacaklarını düşünüyorum. Peki bu sefer karışmayalım mı derseniz evet şimdi yaşları itibarıyla artık karışmama zamanı. Bırakalım nasıl istiyorlarsa öyle okusunlar. İster bir solukta bitirsinler. İster ara ara okusunlar. Önemli olan ne okuduklarını anlamayacakları kadar bölük pörçük okumasınlar. Böyle bir durumda gerekiyorsa baştan başlamaları için onları motive etmek faydalı olacaktır. Buradaki amacımız, okurken o tertemiz yüreklerinde ortaya çıkmaya başlayacak güzel duyguların tekrar tekrar solup gitmeden, bilakis okumaya devam ettikçe artarak kitabın sonunda da, Efendimizin (S.A.V.) vedasıyla birlikte zirve yapması. Okudukları onca şey ancak bu şekilde yani yoğun duygularla girift hale geldikçe, masum çocuklarımızın hafızalarında kolay kolay silinmeyecek anılara dönüşebilecek; ancak bu şekilde hayatlarının geri kalan kısmında Allah’ın rızasını kazanmaya giden yolda önlerini aydınlatacak bir ateşe dönüşebilecektir gönüllerinde.

Peki bu kitap da bitti şimdi ne olacak? Artık çocuklarımız buluğ çağına ya girmişlerdir veya girmek üzeredirler. Artık sayaç onlar içinde işlemeye başlayacak. Okumaya devam etmeli, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) hayatını okumayı bir alışkanlık, hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline getirmeliler. Okumadıkları zaman eksikliğini hissetmeliler. Aynı zamanda hadis/sünnet kitapları ve sahabe efendilerimizin de (Allah onlardan razı olsun) hayatlarını okumaya başlamalarının vaktidir. Zira bu ikisi Peygamberimizin (S.A.V.) hayatının tamamlayıcılarıdır. Hayat devam ettikçe nefsimiz ve şeytanla yaptığımız mücadele de devam edecek. Unutmayın! bundan sonra çocuklarımız da kendi hayatlarının mücadelesini verecekler ve bu yolda en büyük yardımcıları da bu okudukları kitaplar olacaktır.

İyi okumalar dileriz.

Salih SURUÇ beyefendinin “Kainatın Efendisi Peygamberimizin Hayatı” isimli kitabın sesli anlatımlarını dinlemek/indirmek ister misiniz?