Neden Az Sayıda Seçilmiş Kitap?

Çocuklarımızın dini eğitimleri kapsamında en azından şunları yapmalı dediğimiz şeyleri bir kenara yazsak neler çıkardı gelin beraber bir düşünelim. İşe dinimizin iki temel direğinden başlasak. İki temel kaynağından. Evet, Kuran ve Sünnet. Buradan yola çıkarak, çocuklarımız dini eğitimleri kapsamında;

1. Kuran eğitimi -ki buna Kuran ve meal okuma girer- almalılar.

2. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) hayatını okumalılar.

diyebiliriz herhalde.

İşte biz de, “Çocuklarımızın Din ve Değerler Eğitimi” yazımızda da anlatmaya gayret ettiğimiz gibi, çocuklarımız bu iki alanda gerekli asgari eğitimi evde kendi başlarına veya ailecek hangi kitapları okuyarak alabilirler diye biraz kafa patlatıp araştırma yapınca tespit ettiğimiz az sayıda kitabı burada tanıtmaya çalıştık. İlerleyen zamanda, özellikle çocuklarımız büyüdükçe yeni tespitlerimizi de yine bu sayfalarda sizlerle paylaşmayı üzerimize bir vazife biliyoruz.

Peygamber Efendimizin (S.A.V.) Hayatını Anlatan Kitaplar

Sevgili Evladım (SEVEV) olarak, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.) hayatının çocuklarımız tarafından okunmasına özel önem atfediyoruz. O’nun (S.A.V.) hayatının ve sünnetinin yani söz ve davranışlarının öğrenilmesinin bir çocuğun hayatını iki açıdan etkileyeceğine inanıyoruz.

Birincisi O’nun (S.A.V.) yaşayış şeklini ve ahlakını her yönüyle kendine örnek alabilir. İkincisi de Efendimizin (S.A.V.) hayatını öğrenmek imanını artıracak ve kuvvetlendirecektir. Şöyle ki İslamiyet kapsamında inanmamız, iman etmemiz istenilen şeylerin kaynağı O’dur (S.A.V.). Yani Allah’a iman ve Allah’ın sıfatları, melekler, kutsal kitaplara, peygamberlere iman, kıyamet günü, ahiret hayatı, kader, dünyanın bir imtihan dünyası olması, cennet, cehennem, cinler vb. Dini inancımız kapsamında aklımıza gelen ne varsa hepsinin var olduğunu, gerçek olduğunu, özelliklerini vs. anlatan O’dur (S.A.V.). Dolayısıyla O’nu (S.A.V.) tanımak, O’nun (S.A.V.) getirdiği inanç sistemine inancımızı da artıracaktır. Bu yüzden çocuklarımızın, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) hayatını okumayı hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline getirmeleri gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca, zaman içinde, O’nun (S.A.V.) hayatını anlatan kitapların yanı sıra, sünnetini anlatan kitapların da okunması aynı derecede faydalı olacaktır. Keza sahabe efendilerimizin (Allah onlardan razı olsun) hayatlarının da okunarak öğrenilmesi, Efendimizin (S.A.V.) hayatı ve sünnetine yönelik kazanacakları birikimin tamamlayıcısı olacaktır.

Bu nedenlerle, sevgilievladim.org sitemizde, çocuklarımızın Peygamber Efendimizin (S.A.V.) hayatını öğrenebilmeleri maksadıyla, küçük yaşlardan itibaren okuyabilecekleri az sayıda seçilmiş kitabın tanıtımını yaptık. Kendi çocuklarımız için yaptığımız araştırmalar neticesinde seçerek aldığımız ve okuttuğumuz bu kitapların en önemli ortak özellikleri arasında, çocuklar tarafından sıkılmadan okunabilme ve kolayca anlaşılabilir olmanın yanında Peygamber Efendimizin (S.A.V.) hayatını baştan sona anlatıyor olmaları gelmektedir. Bu kitapların hangi sıra ile ve ne zamandan itibaren okunabileceğine ilişkin tavsiyelerimizi de aşağıda her bir kitap için “Okuma Sırası” ve “Okuma Zaman”ı satırlarında belirttik. (“Yaş Grubu” satırında belirtilen zamanlar kitapların kendi baskı bilgileridir.) Biz Peygamber Efendimizin (S.A.V.) hayatını okumayı, hem çocuklar hem de büyükler için hayatın ayrılmaz bir parçası yapılması gerektiğine inandığımızdan, çocuklarımızın, tanıttığımız bu dört kitabı da sırasıyla ve zamanı geldikçe okumalarında büyük fayda görüyoruz. Amaç bu okumaları zamana yaymak ve özellikle çocukluk dönemi boyunca sürekli kılmaktır.

Farklı Bir Kuran Meali

Çocuklarımıza verebileceğimiz dini eğitimi kapsamında, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) hayatını anlatan kitapların yanı sıra tanıtmak istediğimiz bir diğer kitap da Veli Tahir ERDOĞAN beyefendinin “İniş Sırası Üzerinden Kur’an Bana Ne Diyor” isimli açıklamalı Kuran meali. Adından da anlaşılacağı gibi bu meal, diğer meallerden farklı olarak, Kuran ayetlerini iniş sırasına göre açıklıyor. 12. Baskısından itibaren, nispeten büyütülmüş boyutuna rağmen 900 sayfaya yaklaşan bu Kuran meali, gerek kitabın sonunda yer alan “Meal Okuma Rehberi”, gerekse de her surenin başında bulunan; “Sure, iniş zamanı üzerinden, ismi üzerinden, öne çıkan konu üzerinden bana ne diyor?” bölümleriyle meal okumaya çok farklı bir derinlik katıyor.

Kitapların genel özellikleri aşağıda verilmiştir. Söz konusu kitaplar hakkındaki tanıtım yazılarını yazı linklerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Faydası olması dileklerimizle…

Peygamberimizin Hayatı

(Her biri 45-50 sayfa 10 kitaplık set)

Okuma Sırası : 1.

Okuma Zamanı : İlkokul 2./3. Sınıf

Yazar : Salih SURUÇ

Yayınevi : TİMAŞ

Yaş Grubu : 6-10 Yaş

Türü : öykü

365 Günde Sevgili Peygamberim

Okuma Sırası : 2.

Okuma Zamanı : İlkokul 3./4. Sınıf

Yazar : Nurdan DAMLA

Yayınevi : TİMAŞ

Yaş Grubu : 9-10 Yaş (4. ve 5. sınıf)

Türü : öykü

Kalbimin Efendisi (3 Kitaplık Set)

Okuma Sırası : 3.

Okuma Zamanı : İlkokul 4./ Ortaokul 1. Sınıf

Yazar : Salih SURUÇ

Yayınevi : TİMAŞ

Yaş Grubu : 10+Yaş

Türü : roman/öykü

Allah’ın Elçisi Hz.Muhammed’in (S.A.V.) Hayatı

(2 cilt bir arada)

Okuma Sırası : 4.

Okuma Zamanı : Ortaokul 1./2. Sınıf

Yazar : Salih SURUÇ

Yayınevi : TİMAŞ

Yaş Grubu :

Türü : siyer

İniş Sırası Üzerinden Kur’an Bana Ne Diyor?

Okuma Sırası : 5

Okuma Zamanı : Ortaokul 3./4. Sınıf

Yazar : Veli Tahir ERDOĞAN

Yayınevi : Bilgeoğuz Yayınları-Millet Kitapevi

Yaş Grubu :

Türü : açıklamalı Kuran meali

Kâr amacı gütmeden düzenlediğimiz kampanya kapsamında

“365 Günde Sevgili Peygamberim” kitabını % 50 indirimli olarak temin etmek isterseniz

Okullara Kitap Bağışı Kampanyamıza

katılmak ister misiniz?