Evladımla Sohbetler

Evladımla Sohbetler (Blog)2021-12-26T13:49:28+03:00

Sıradan bir aile babasının evlatlarıyla din ve değerler eğitimi üzerine yaptığı sohbet yazıları, daha fazlası değil!

İmanın Altı Sütunu-1 (Sâlih Amel)

By |10/01/2022|Tags: , , , |

Kuran’da yüzden fazla ayette geçer sâlih amel. Yetmişten fazla ayette de Rabbimiz sâlih amel yapmayı iman etmekle birlikte kullanır. “İman eden ve sâlih amel işleyenler” diye geçer bu ayetlerde. Ayrıca sâlih amel işleyen müminler yani iman etmişler de sâlih kullar olarak adlandırılmıştır Kuran’da... üşünüyorum da biz çocuklar hep kendimizi başkalarına beğendirmeye çalışıyoruz. Anne babamız beğensin, arkadaşlarımız beğensin, öğretmenimiz beğensin… Herkes bizi beğensin diye uğraşıp duruyoruz. Demek ki asıl Allah beğensin diye uğraşmalıymışız... Doğuştan Müslümanlar olarak bizler Allah’ın torpilli kulları olmadığımıza göre iman esaslarını çok ciddi bir şekilde düşünmeliyiz. Yani bana göre görünüşte bir Müslümanı Müslüman olmayandan ayıran şey iman noktasında yaptığı tercihtir. Görünüşün ötesinde hakiki imanın varlığı açısından baktığımızda ise Müslüman olmayanla Müslüman olan arasında bir fark var mı bunu ancak Allah bilebilir.

İman Puanı

By |05/01/2022|Tags: , , , , , , , , |

Bizim gibi sıradan Müslümanlar için imanımızı korumak ömrümüzün son anına kadar devam edecek bir mücadeledir. Her şeyden önce bir Müslüman olmanın, imanlı bir insan olmanın değerini çok iyi kavramalıyız. İmanımızın bize hem bu dünyada hem de ahiret hayatında neler kazandıracağının farkında olmalıyız. İşte o zaman imanımıza sahip çıkarız. Onu benliğimizin bir parçası yaparız. Koruruz, dokundurmayız, sakınırız, laf kondurmayız. Kolumuz bacağımız gibi, elimiz ayağımız gibi, gözümüz kulağımız gibi. Aynı zamanda onurumuz, karakterimiz gibi. Bunlardan nasıl vazgeçmez, vazgeçemezsek imanımız inancımız da bizim için öyle vazgeçilmez, korunmaya layık olmalı. Ya kızım işte böyle düşünür buna göre hareket edersek Allah da kalbimizi dininde sabit kılacaktır inşallah.

Çocuklarımızın Din ve Değerler Eğitimi

By |26/12/2021|Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , |

Çocuklarımıza karşı taşıdığımız sorumluluklarımız arasında en başta gelmesi gerekenin, onlara İslamiyet’i tanıtma sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Çocuklarımız buluğ çağına geldiklerinde namaz ve oruç gibi dini vecibelerini yerine getirebilecek, ayrıca Kuran ahlakıyla ahlaklanmış bir birey olma yolunda ilerleyebilmek için gerekli inanç, bilgi, beceri ve alışkanlığa sahip olmalılar diye düşünüyoruz. Çünkü biz Allah’ın varlığına ve ahiret hayatına inanmış anne babalar olarak, çocuklarımıza sahip çıkmamız ve onları da kendimizi olduğu gibi sonsuz bir hayata hazırlamamız gerektiğine inanıyoruz.

Baba, neden Peygamberimizin (S.A.V.) hayatını öğrenmeliyim?

By |25/12/2021|Tags: , , , , , , , |

Baba, söyler misin neden Peygamberimiz Hz.Muhammed’in (S.A.V.) hayatını öğrenmeliyim? O’nun hayatını okumamıza neden bu kadar önem veriyorsun? Çünkü kızım, Allah’a iman ve Allah’ın sıfatları, ahiret hayatı, kıyamet, dünyanın bir imtihan dünyası olması, kader, cennet, cehennem, melekler, cinler… Dini inancımız kapsamında aklına gelen ne varsa hepsinin var olduğunu, gerçek olduğunu, özelliklerini vs. anlatan O’dur. O'nu tanımak tüm bu konulardaki inancımızı da artıracaktır.

25 Aralık 2021 tsinav.com Yarışmamızda Bisiklet Kazanan Yarışmacımız

Şeyda YILMAZ

sevgilievladim.org (SEVEV) tarafından tsinav.com sitesinde düzenlenen ödüllü online bilgi yarışması birincisine bisiklet ödülü ulaştırılmıştır.

27 Temmuz 2022 Altıncı SEVEV Wordwall Yarışmamızda Ödül Kazananlar

    1. İkranur 
    2. Ömer Faruk ARI   
    3. Berfin        
    4. Meryem 
    5. Hayrunnisa ÖRSELOĞLU

SON YAZILARIMIZ

25 Aralık 2021 tsinav.com Yarışmamızın Kazananları

sevgilievladim.org (SEVEV) tsinav.com yarışmamız sınav sonuçları

En Son Tweetler

Go to Top